Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Jesteś tu: Strona główna » Wydarzenia 2017/2018 » Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca 2018r. po raz kolejny w naszej szkole uczciliśmy pamięć „Żołnierzy Wyklętych”. Cała społeczność szkolna oddała hołd „Niezłomnym” podczas uroczystego apelu. Dzień ten poświęcony jest polskim żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia działającego w latach 1944-1963.

Na naszym terenie, w miejscowości Jurgi, na leśnej polanie  znajduje się pomnik, który jest symboliczną mogiłą partyzantów poległych 16 września 1951r.: Franciszka Kmiołka  pseud. „Bogdan”, Juliana Nasiadko, pseud. „Ostry”, Franciszka Ampulskiego, pseud. „Skra”. Należeli oni do jednego z oddziałów, który ukrywał się w lasach i walczył z władzą komunistyczną.

Delegacja naszej szkoły udała się do tego miejsca pamięci, aby złożyć hołd żołnierzom,  którzy walczyli w obronie suwerenności i niepodległości Polski.   W uroczystym spotkaniu przy symbolicznej mogile wzięli również udział pani wójt gminy Goworowo  Małgorzata Maria Kulesza oraz sekretarz gminy Goworowo - radny powiatu ostrołęckiego pan Antoni Mulawka oraz leśnicy Nadleśnictwa Pułtusk. Naszą szkołę reprezentował  pan dyrektor Paweł Jagielski oraz delegacja młodzieży: Julia Lubiak i Andżelika Zięba. Zebrani złożyli kwiaty przed pomnikiem poległych partyzantów oraz zapalili znicze, które symbolizują  światełko pamięci o Ostatnich Leśnych Puszczy Białej.

Tekst i zdjęcia: Marzanna Grzyb, Joanna Łojek