Witamy Wiosnę

Jesteś tu: Strona główna » Wydarzenia 2017/2018 » Witamy Wiosnę

Witamy Wiosnę

Marzanno, Marzanno, ty szmaciana panno

Zaraz cię spalimy,by się pozbyć zimy

21 marca 2018 roku wiosnę witały dzieci z przedszkola oraz uczniowie, nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej w Kuninie. Już w wejściu do szkoły witały wszystkich panny wiosenki i częstowały cukierkami. W tle było słychać wiosenną i rytmiczną muzykę, a pod sufitem wyrosły gałęzie z zielonymi listkami i fruwającymi wokół motylkami. W wazonie pojawiły się puszyste bazie.

Pierwszy dzień wiosny jest kojarzony przede wszystkim z dniem wagarowicza, z luzem i zabawą, toteż członkowie Samorządu Uczniowskiego wraz ze swoją  opiekunką p. Sylwią Ziębą przygotowali wiele atrakcji. Sztywniactwo i powaga tego dnia nie miały żadnych szans. Pierwszym zadaniem do realizacji było wykonanie przez dzieci Pani Wiosny. Wszystkie Panie Wiosenki były przepiękne, kwieciste i kolorowe.

Następnie odbył się pokaz wiosennej mody ekologicznej. Chętni i zdolni, którzy mieli odwagę wystąpić przed publicznością  w zaprojektowanym i przygotowanym przez siebie stroju, zostali nagrodzeni gromkimi brawami i nagrodami rzeczowymi.

W samo południe, w towarzystwie słoneczka, wszyscy udali się na pierwszy tej wiosny spacer. Chętnie ogrzali się przy ognisku, zjedli kiełbaski, a potem spalili główną bohaterkę dnia - marzannę – słomianą kukłę uformowaną w ludzką postać i ubraną w strój kobiecy. Marzanna symbolizuje zimę, choroby i zło, nic więc dziwnego, że chętnie ją spaliliśmy

Jesteśmy pewni, że ten symboliczny gest pożegnania zimy zachęci wiosnę, aby wkroczyła do Kunina odważnym krokiem i pokazała się w całej swojej okazałości.

Tekst: B. Sotomska