Światowy Dzień Wody

Jesteś tu: Strona główna » Wydarzenia 2017/2018 » Światowy Dzień Wody

Światowy Dzień Wody

Służy do picia, służy do mycia

Bez niej na Ziemi nie byłoby życia.

W przedszkolu w Kuninie, w codziennej pracy z dziećmi, stosowane są elementy pedagogiki Marii Montessori. Metoda ta daje dziecku szansę wszechstronnego rozwoju: fizycznego, duchowego, kulturowego i społecznego; wspiera jego spontaniczną i twórczą działalność. Pomaga w rozwijaniu indywidualnych cech osobowości oraz zdobywaniu wiedzy poprzez działanie i własną aktywność.

Dzieci w okresie przedszkolnym są prawdziwymi odkrywcami i badaczami otaczającej rzeczywistości. Łatwo rozbudzić ich ciekawość i chęć poznawania świata. Wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci zorganizowano 22 marca 2018 roku Dzień Wody.

Zabawy z wodą to bardzo ciekawy pomysł na zajęcia. Przedszkolaki poznały, dotknęły i zobaczyły wodę w trzech stanach skupienia, wiedzą na czym polega zjawisko parowania i topnienia lodu oraz w jaki sposób trzeba oszczędzać i szanować wodę. Znają właściwości wody, wiedzą jaka jest i do czego służy oraz, że czasami jest bardzo niebezpieczna.  Sprawdziły, co pływa, a co tonie w wodzie, co się rozpuszcza, a czego rozpuścić się nie da. Z zainteresowaniem barwiły wodę na różne kolory i mierzyły jej pojemność za pomocą różnych pojemników. Chętnie przygotowały płyn na bańki mydlane, którymi świetnie się bawiły. Z niezwykłą starannością wykonały akwarium w słoiku, w którym pływały papierowe rybki.

Dzieci podczas zajęć były grzeczne i bardzo aktywne. Na zakończenie wysnuły wniosek, że woda potrzebna jest ludziom, roślinom i zwierzętom, trzeba ją oszczędzać i o nią dbać, aby nigdy nikomu jej nie zabrakło.

Tekst: Bożena Sotomska