txtMenuT.jpgtxtMenuB.jpgtxtAnkieta.jpg

O której godzinie Państwa zdaniem powinny być organizowane szkolne zebrania z rodzicami?

Pokaż wyniki
txtAnkietaB.jpg
Logo BIP
http://www.kunin.szkolnastrona.pl/index.php?p=new&idg=mg,23,61&id=396&action=show

U królowej czekolady

Jesteś tu: Strona główna » Archiwum wydarzeń 2017/2018 » U królowej czekolady

U królowej czekolady

Mleczna, gorzka, bakaliowa…

Każda smaczna, każda zdrowa…

Czy wiecie, że czekoladę powinniśmy jeść każdego dnia? Oczywiście w rozsądnych ilościach. Czekolada zawiera bowiem cenne dla zdrowia substancje: węglowodany, magnez, żelazo, niacynę, witaminy: A, E, wiele witamin z grupy B oraz kwas foliowy. Zapobiega zakrzepom i zmniejsza ryzyko zawału serca.

Czekolada jest chyba najpowszechniejszym wyrobem cukierniczym cieszącym się uznaniem w każdej grupie wiekowej. Mleczna, gorzka, biała, nadziewana czy z rodzynkami - ma swoje święto 12 kwietnia.

Przedszkolaki z Kunina, pod opieką swoich pań A. Kanclerz, B. Sotomskiej i S. Sadowskiej-Rybak, uczciły Światowy Dzień Czekolady. Najpierw poznały proces powstania czekolady. Dowiedziały się, że surowcem do wyrobu ulubionego przysmaku dla dzieci i dorosłych jest ziarno kakaowe otrzymywane z osiągającego 10 m wysokości drzewa kakaowca, masło, mleko, trochę cukru oraz… czas (ok. 3-4 miesięcy). Dbając o rozwój zmysłu smaku, dzieci z zasłoniętymi oczami, odgadywały różne rodzaje czekolad. Żadne dziecko się nie pomyliło. Potem uważnie wysłuchały opowiadania Renaty Stachowicz „O czekoladowej złości Krzysia”. Pięknie odpowiadały na zadawane pytania, porównywały postępowanie Krzysia do swojego i wysnuły wniosek, że czekolada jest dobra na wszystko i szybko poprawia humor. Maluchy wykonały samodzielnie pyszny i zdrowy przysmak: banany, winogrona i kiwi maczane w cieplutkiej czekoladzie – pychota… Ciekawym zadaniem do wykonania okazał się czekoladowy uśmiech. Dzieci powycinały papierowe cząstki czekolady i ułożyły z nich piękny, czarujący uśmiech. Bez trudności ułożyły też czekoladowe puzzle z napisem Światowy Dzień Czekolady. Przedszkolakom bardzo spodobała się czekoladowa zumba - przecież podczas tańca najłatwiej spalić zbędne kalorie. Czekoladowy dzień został zakończony zrobieniem tortu waflowo – czekoladowego. Torty wyszły wyśmienicie, pięknie udekorowane wołały „zjedz mnie!” mniam…mniam, a czteroletnia Lena stwierdziła, że robienie tortu odziedziczyła po swojej mamie.

Wiemy, że tak mocno czekoladowy dzień może zdarzyć się tylko raz w roku i nie zapominajmy -  czekoladę należy jeść z umiarem.

Autor: Bożena Sotomska